Las Palmas – hlavní město Gran Canaria

pro milovníky historie, kultury a pláže

Chcete-li poznat, jak žijí skuteční obyvatelé Gran Canaria, vydejte se s námi do hlavního města Las Palmas. Přestože se jedná o živé kosmopolitní velkoměsto, jeho koloniální atmosféra, pohoda místních obyvatel a všudypřítomná blízkost oceánu Vás určitě dokáží správně naladit. Naše ubytování jsme navíc vybrali přímo na pěší promenádě poblíž krásné dlouhé písečné pláže Las Canteras, kde Vás před spaním bude ukolébávat pouze šumění oceánu.

Pláž Las Canteras je dle názoru jak většiny obyvatel Las Palmas, tak dle názoru spousty návštěvníků z daleka, jednou z nejkrásnějších městských pláží světa.

Je dlouhá 3 km, s jemným žlutým pískem. Z jedné poloviny je krytá nízkým skalnatým útesem, který částečně brání přístupu vln. Koupání je tedy v této části možné i při větších vlnách, při odlivu mohou navíc vyznavači šnorchlování u tohoto útesu pozorovat pruhované rybičky a další možskou faunu i floru.

Druhá polovina je pak otevřená do oceánu a na své si zde tedy přijdou ti, kteří mají raději větší vlny, nebo i milovníci surfování, kterému Vás mohou naučit i v některé z místních surfových škol. Ne nadarmo se Gran Canaria mezi surfaři říká „Hawaii Evropy“.

Další nepřehlédnutelnou dominantou města je jeho přístav Puerto de la Luz. Byl vystavěn v 19. století a dříve sem dokonce z obchodních částí města vedlo tramvajové spojení. V sedmdesátých letech byl pak přístav zásadně přestavěn. Díky tomu, že je Las Palmas významnou křižovatkou v cestě mezi Evropou, Afrikou a Amerikami, stal se jedním z nejdůležitějších španělských přístavů.

Každoročně je zde odbaven téměř milión cestujících a většina zboží přicházejícího na ostrovy. Zárověň je oblíbenou zastávkou obřích oceánských dovolenkových křižníků, které zde můžete často obdivovat zakotvené přes den u mola, než se v opět v noci vydají na svou dalekou cestu.

Historické centrum

Chcete-li se během dovolené obohatit i z historického hlediska, pak můžete po slunění na pláži vyrazit do starého centra. Las Palmas nemá jen jedno, ale dokonce dvě. Obě byla vystavěna ihned po dobytí ostrova v roce 1478. Zakrátko poté se totiž město stalo významných centrem obchodníků s curkovou třtinou.

Historická ctvrť Vegueta nabízí malebné úzké uličky lemované starými domy v tradičním kanárském koloniálním stylu s typickými dřevěnými zdobenými balkony. Dominantou čtvrti je katedrála Svaté Any, jejíž zvonice uvidíte již z dálky, postavená na obdélníkovém náměstí s původní městskou radnicí. Za katedrálou se nachází dům, ve kterém dokonce několik nocí přespal Kryštof Kolumbus před tím, než se vydal objevovat Ameriku. Později ho nazvali Kolumbův dům a vytvořili z něj muzem, kde se dozvíte spoustu nového o jeho objevých cestách. Svou útulností Vás zaujme i náměstí Santo Domingo nebo fontána na náměstí svatého ducha „Plaza de Espíritu Santo“.

Sousední historická čtvrť se jmenuje Triana a odjakživa byla důležitým obchodním centrem Las Palmas. Toto přízvisko se čtvrti zachovalo dodnes. Máte-li rádi nákupy, můžete zde strávit celý den procházením značkových butiků i jiných obchodů. Zároveň je možné zde příjemně posedět na terasách kaváren a obdivovat další historické stavby

Kultura a zábava v Las Palmas

V Las Palmas se můžete různých kulturních akcí účastnit téměř během celého roku. Díky přiznivému klima se navíc množství z nich odehrává přímo na čerstvém vzduchu a na mnohých z nich dokonce ani nebudete muset platit žádné vstupné.

Karneval

Největší událostí celého roku je tradičně karneval. Odehrává se v parku Santa Catalina, kde je vystavěna obrovská scéna a hlediště. Začíná se představením lidových zpěváků, a tanečníků v maskách, následuje volba královny karnevalu, senior-královny a dětské královny. Největší událostí se pak v posledních letech stala volba travesty královny. Poté se můžete účastnit tzv. Velké jízdy, při které téměř 100 alegorických vozů s krásnými tanečnicemi projíždí přes celé město za doprovodu místních obyvatel v kostýmech. Velké jízdy se účastní každoročně 200 000 obyvatel (polovina obyvatel Las Palmas). Všechny akce mimo volby královny a travesty královny jsou zdarma. Karneval trvá celý měsíc, a končí se vždy upálením sardinky 40 dní před Velikonocemi, kdy následuje období půstu. Více informací o karnevalu zde.

Festivaly a kulturní akce na otevřeném prostranství

Město během celého roku pořádá nepřeberné množství kulturních akcí. Na přelomu ledna a února se v místních divadlech koná festival klasické hudby a opery. Filmový festival s dotovaným vstupným pak probíhá v dubnu. V letních měsících se pak pořádá festival divadla a hudby. Na Štědrý den můžete zdarma navštívit vánoční koncert na náměstí Santa Ana, na silvestra si zatančit na promenádě, kde Vám k tanci bude latinskou hudbu hrát živá kapela. 5.ledna pak nezmeškejte jízdu alegorických vozů tří králů. Je určená hlavně pro děti a osazenstvo vozů v kostýmech rozhazuje po přihlížejících bonbóny. Koncertů, oslav a dalších volně přístupných akcí, hlavně v parku Santa Catalina a v oblasti Las Canteras, je během celého roku nepočítaně.

Divadlo a opera

V Las Palmas jsou dvě velká divadla, v historické části je to Teatro Pérez Gáldos, na konci plážové promenády pak velkolepě řešené moderní Auditorio Alfredo Kraus. Pokud budete mít štěstí, můžete si poslechnout ruský filharmonický orchestr nebo dokonce někdy i naší Rusalku.

Muzea

Kulturní nabídku doplňuje nespočet muzeí, která můžete v hlavním městě navštívit. Z těch významnějších jmenujme Museo Canario, věnované historii a kultuře původního obyvatelstva ostrova, tzv. Guanche. V honosné budově Casa Museo de Colón (Kolumbovo muzem) se pak dozvíte více o historii výpravných cest při objevování Ameriky. Pro milovníky umění pak město nabízí Muzeum Néstor, věnované dílu stejnojmenného místního malíře nebo muzeum CAAM – Atlantické centrum moderního umění.

Sport, nákupy, restaurace, noční život

Na pláži Las Canteras je možné provozovat plážové sporty, šnorchlování, surf a bodysurf. V zóně jsou k dispozici lázně, masáže a nespočet fitness center. V Las Palmas jsou 4 velká obchodní centra (Las Arenas, El Muelle, 7 Palmas, La Ballena), luxusní obchodní dům El Corte Inglés, dvě prestižní ulice s módními butiky (Mayor de Triana, Mesa y López), a dále pak nákupní zóna Santa Catalina. Menší supermarkety Hiperdino a Spar najdete na každém rohu. Vždy v neděli se ve čtvrti Vegueta konají tradiční trhy. Díky multikulturnímu složení obyvatelstva města zde najdete restaurace téměř všech možných národností. Romantickým zážitkem je povečeřet v některé z nesčetných taveren na pobřežní promenádě. Hlavní centrum nočního života je pak ulice Franchy Roca.

Jízdní kola

Las Palmas je přibližně 10km dlouhé město. Pokud ho budete chtít celé prozkoumat a nebudete se přitom chtít spoléhat pouze na místní autobusovou dopravu, můžete si na jednom z 10 stanovišť zdarma zapůjčit jízdní kolo a po použití ho opět na některé ze stanovišť vrátit. Město počítá na mnohých místech i s cyklistickými stezkami.