Město Arucas

pro milovníky kulturních památek, květin, kamenického umění a rumu

Město Arucas se nachází pouhých 15 minut jízdy od centra Las Palmas, leží v nadmořské výšce 240 metrů nad mořem a žije zde asi 32 000 obyvatel. Ať již přijedete z jakéhokoliv směru, vždy to první, co upoutá Vaší pozornost bude tzv. Arukaská katedrála, která mnohonásobně převyšuje všechny okolní stavby a působí velice dominantním dojmem.

Kostel je zasvěcený sv. Janu Křtiteli a není tak starý, jak se Vám určitě bude na první pohled zdát. Jeho stavba se začala roku 1909 a jeho hlavní vež byla dokončena až roku 1977. Jak to ale u kanárských kostelů bývá, byl postaven na místě původní farnosti sv. Jana Křitele ze 16. století. Zvoleným stylem nového kostela byla neogotika, jejíž prvky umožnily slavným arukaským kamenickým mistrům ukázat své umění v plné kráse.

Pokud máte rádi kamenické řemeslo, které v oblasti Arucas hojně využívalo vulkanického čediče, můžete poblíž centra města navštívit kamenické muzem zasvěcené tomuto umění, jehož mistři z oblasti Arucasu oplývali věhlasem po celém ostrově a zanechaly své stopy na spoustě domů nejen v nejbližším okolí.

Cestou od kostela sv. Jana Křtitele k městskému parku nezapomeňte nahlédnout do Domu Kultury (Casa de Cultura) zelené barvy a vyzdobená jak jinak než místními kameníky. Jedná se o tradiční kanárský dům ze 17. století, vstupné je zdarma a na jeho dvorku můžete mimo jiné obdivovat vzrostlý záhadný strom Drago.

Město Arucas je někdy nazýváno městem květin. Nezapomeňte proto navštívit ornamentální městký park (zdarma), nebo Markýziny zahrady (asi 1,5 km od centra, vstupné 3 €). Hned vedle městského parku je vstup do městského muzea (Museo Municipal). Dům původně patřil rodině Gourié, která kdysi spravovala celou arukaskou oblast. Vstupné je zdarma, a mimo to, že si prohlédnete další tradiční kanárský dům, můžete zde obdivovat i díla některým místních malířů a sochařů.

Při procházce městským parkem upoutá Vaši pozornost majestátní dům “Heredad de Aguas de Arucas y Firgas” z počátku 20. století, který je sídlem instituce spravující místní bohaté vodní zdroje. V minulosti oblast prosperovala hlavně z produkce cukrové třtiny a karmínu, dnes jsou důležitým pilířem místní ekonomiky pěstování banánů na v okolí všudepřítomných banánových plantážích a palírna rumu Arehukas, kterou můžete v dopoledních hodinách všedních dnů navštívit a odvézt si s sebou jako suvenýr místní ohnivou vodu s různými příchutěmi.

Pokud byste se chtěli vykoupat jako místní vyzkoušejte malý záliv Banaderos, poblíž hlavní pobřežní silnice s malou písečnou pláží chráněnou před vlnami (viz fotky a video). Pláž je od centra Arukasu vzdálena asi 5km. Jestli jste milovníky pěkných výhledů, nezapomeňte před odjezdem z Arukas vyjet na Arukaský kopec. Je možné zde i poobědvat.