Ostrov Gran Canaria

Možná jste o ostrově Gran Canaria slyšeli, že se jedná o masové letovisko s přeplněnými plážemi a hektickým nočním životem. Pokusíme se Vás přesvědčit o tom, že tak jako u jakékoliv destinace, i zde velmi záleží na tom, jaké místo si k pobytu či cestování vyberete. Našli jsme pro Vás několik krásných a poklidných míst, která doposud žijí tradičnějším stylem a kde můžete během Vaší dovolené relaxovat v naprostém klidu.

Navštivte s námi tento “miniaturní kontinent”, kde během jediného dne můžete vystřídat několik různých klimatických pásem a kochat se při tom výhledy na krásnou krajinu pokaždé úplně jiného charakteru. Místní nabídka je velmi rozmanitá. Na výběr zde máte od dlouhých pláží s písečnými dunami a pouštních kaňonů vždy slunečného jihu ostrova, přes vysoké hory centrální oblasti s rozsáhlými borovými lesy a vodními nádržemi, po svěží zelená údolí a malebná městečka severní části či panenské oblasti a rozeklaná skaliska “divokého” západu. Od malebných vesniček severního pobřeží až po živé kosmopolitní velkoměsto. Na Gran Canaria prostě mají všechno!

Při prohlížení naší nabídky si všimnete, že se příliš nezabýváme rušným jihem ostrova obestavěným rozsáhlými hotelovými komplexy, ale ubytujeme Vás například v krásné přístavní rybářské vesničce Puerto de las Nieves u Agaete, anebo v blízkém šťavnatém zeleném údolí Valle de Agaete. Pro milovníky hor nabízíme tradiční horskou vesnici Tejeda a pro golfisty impresivní vulkán Bandama s golfovým hřištěm.

Milovníci kultury a historie si přijdou na své v hlavním městě Las Palmas a pro ty, kteří by přeci jenom raději jeli na rušnější jih, zde máme kompromis v podobě letoviska San Agustín.

O kanárských ostrovech se odpradávna traduje, že se jedná o pozemský ráj. Již staří řekové s o nich zmiňují jako o tzv. Zahradách Hesperidek, či Elysejských polich kam odcházejí odpočívat duše dobrých lidí. O tom, že se každopádně jedná o šťastné ostrovy, by Vás mohl přesvědčit mj. i fakt, že celoroční teploty oscilují během celého roku pouze mezi zhruba 22 až 27 stupňi Celsia.

Velká část území ostrova je chráněna buď jako přírodní rezervace či národní park a našli byste zde přinejmenším stovku endemických rostlin, které nikde jinde ve světě nerostou. Milovníci historie si přijdou na své při prozkoumávání některých z nesčetných jeskyňí původních obyvatel Guanche, nebo při návštěvě některého z mnohých místních muzeí či archeologických parků. Mystický nádech pak ostrovu dodá záhadný skalnatý masiv v centru ostova Roque Nublo, který kdysi strážil původní guančské božstvo nebo některý z několika vyhaslých vulkánů.


PRAKTICKÉ INFORMACE

Klima
Přívětivé počasí během celého roku předurčuje kanárské ostrovy k tomu, abyste je mohli navštívit v jakoukoliv roční dobu. Jak napovídá příhodné přízvisko “ostrovů věčného jara”, v zimě se zde ohřejete a v létě naopak nebude takové horko jako v pobřežních destinacích Jižní Evropy. Ne nadarmo zařadila mezinárodní meteorologická organizace místní podnebí v celosvětovém měřítku na nejvyšší příčky. Koupat se v oceánu je prakticky možné v kterýkoliv den v roce. I přesto je však v zimním období nutno počítat s tím, že se může obloha zatáhnout, v horším případě i sprchnout a to především v severní části. Jih je naopak zpravidla sušší a vyprahlejší. Pokud vyrazíte do hor, pak Vás určitě nepřekvapí, že zde bude o něco chladněji než nižších nadmořských výškách. Stejně jako v jakékoli přímořské oblasti, i zde se může oceán zapříčit o vznik větru či vln.

Delegát
Vzhledem k tomu, že charakter zájezdů je spíše individuální, podmínky služeb místního delegáta jsou částečně odlišné, než jak jste tomu zvyklí u tradičních hromadných zájezdů. S delegátem se setkáte při Vašem příletu, kdy Vám formou běžného uvítacího info-meetingu poskytne veškeré potřebné informace o Vašem pobytu a o ostrově, včetně množství informací a map. Pozdější případné dotazy či pomoc může poskytnout prostrednictvím telefonu. Ve vážných situacích se pak samozřejmě, pokud to podmínky dovolují, účastní osobně.

Politické prostředí
Gran Canaria, stejně jako celé kanárské souostroví, je autonomním celkem náležejícím ke “španělské koruně” a tudíž se zde mluví španělsky. Geograficky se zde nacházíte na makaronéských ostrovech poblíž afrického území. Politickou stabilitu a relativní bezpečnost však místu dodá fakt, že oficiálně patří k Evropské Unii a platí zde stejné předpisy, jako ve kterémkoliv jiném členském státě. Díky tomu je také možné se sem vypravit i bez platného cestovního pasu, pouze s Vaším občanským průkazem.

Lékařská péče
Všechna naše pobytová místa jsou vybavena zdravotnickým centrem a lékárnou, nebo se nachází v jejich bezprostřední blízkosti. Platí zde evropské předpisy o poskytování lékařské péče a jako vždy při cestách do zahraničí je vhodné mít ještě před vycestováním zařízené cestovní připojištění.

Letecká doprava na ostrov
Jediný přímý letecký spoj na ostrov Gran Canaria z České republiky je podnikán každou sobotu leteckou společností Travel Service a rádi jej pro Vás můžeme za výhodnou cenu zarezervovat. O něco levnější, a méně pohodlnou, možností pak může být cestování s přestupem v Barceloně nebo jiném evropském městě, popřípadě cestování z německých letišť. Tyto lety pro Vás můžeme také vyhledat a rezervovat.