Agaete – vesnice umělců

pro milovníky přírody, výletů, pláže a klidu

Krásné malé městečko, nebo, chcete-li, větší vesnice Agaete se rozkládá na severozápadní straně ostrova. Procházejte se po úzkých uličkách mezi malebnými domky bílé barvy v koloniálním stylu a poznáte, proč si toto místo za své útočistě rádo zvolilo hned několik místních známých artistů a Agaete si tím získalo přízvisko “vesnice umělců”.

Je tomu již více než 30 let, kdy vesnice Agaete velkolepě oslavila své pětisté narozeniny. Historickych staveb je zde však bohužel poskromnu. Dominantní kostel de la Concepción pochází z druhé poloviny 19. století. Sousední náměstí s krytou plátěnou střechou je místem, kde se schází místní obyvatelstvo, ať již během některé z místních slavností, nebo jen během dne na kus “kus řeči” se sousedy. Z návsi vesnice Agaete můžete pokračovat dále hlavní ulicí s velkolepějšími domy, které kdysi obývala místní smetánka a koloniální domy s typickými dřevěnými balkony bohatě zdobenými ornamentálními řezbami. Na konci této ulice pak dojdete k prudce klesající uličce, která Vás zavede do Huerto de las Flores, neboli “květinovému záhonku”, kde si za symbolické vstupné můžete prohlédnout mini botanickou zahrádku.

Hlavním zdrojem místní ekonomiky je díky bohatým zdejším vodám především rybolov. Nezapomeňte si tedy v některé z místních taverniček s výhledem na oceán dopřát některou z mořských specialit.

Jste-li příznivci pěších výletů a procházek přírodou, pak se Vám z vesnice Agaete nabízí několik pěších výletů, na které od nás dostanete návod. Nejkratší z túr vede na opuštěnou pláž Guayedra, zdatnější turisté pak možná zvládnou vystoupat až do horského národního parku Tamadaba, pokrytého piniovými lesy.

Na své si v okolí vesnice Agaete přijdou i milovníci koupání. Místní pláže nejsou příliš rozsáhlé, zato jsou útulnější. Nepřijedete-li zrovna ve svátek nebo o víkendu, bude Vás na pláži velmi málo. Přímo v samotném přístavu Puerto de las Nieves můžete vyzkoušet dvě malé pláže. Jedna je divočejší, někdy s vlnami, druhá je před rozbouřeným oceánem vždy chráněná přístavním molem. Jejich povrch je částečně písečný, částečně oblázkový a kamenný. Místní zvláštností jsou i jedinečné přírodní bazény s mořskou vodou (zdarma), vzdálené pouze půl kilometru, na ktere se snadno dostanete po pobřežní promenádě.

Budete-li na Gran Canaria v srpnu (4.8.) neměli byste zmeškat jeden z nejvýznamnějších ostrovních svátků. Španělsky se nazývá Fiesta de la Rama, do češtiny bychom ho mohli přeložit jako “větvičkový svátek”.

Ptáte-li se proč zrovna větvičkový, pak Vám teď vysvětlíme z jakého důvodu. Kdysi během dlouhého léta bylo území tak vyprahlé a hrozila velká neúroda. Někteří obyvatelé vesnice Agaete se vypravili na pouť po staré guančské cestě do hor, kde nařezali borové a eukalyptové větvičky. S nimi pak dole v přístavu tak dlouho tancovali a tím místní patronku Maríi de las Nieves prosili o déšť, až skutečně začalo pršet. Z této události se pak vyvinula každoroční tradice, kterou vesnice Agaete zachovává dodnes.

Přístav Puerto de las Nieves

Vydáte-li se z vesnice Agaete asi kilometr směrem k pobřeží, dostanete se do malého rybářského přístavu Puerto de las Nieves. Projděte po hlavní silnici kolem kaple Ermita de las Nieves, která ochraňuje triptych známého vlámského malíře Van Cleve. Její dřevěná výzdoba je, jak jinak, v rybářském stylu. Pokračujte kolem informačního centra až na promenádu, kam se soustřeďuje většina místního dění. Najdete zde téměř vše, co byste určitě neměli zmeškat.

Začít můžete tím, že se posadíte do některé z pobřežních taverniček s krásným výhledem na přístav a oceán. Váš pohled směrem nalevo upoutá skalnatý útvar vystupující z vln. Říkají mu zde Dedo de Dios, v překladu “boží prst” a dříve tak dokonce i vypadal. Bohužel před několika lety prst do vod srazila mohutná bouře a změnila jeho podobu spíše v boží pěst.

Každých pár hodin uvidíte, jak se v přístavu střídají katamarány Fred Olsen, které během posledních let spojují Gran Canaria se svým západnějším rivalem Tenerife. Cesta trvá něco málo přes hodinu a představuje tak rychlejší variantu cestování mezi ostrovy než z východně položeného Las Palmas.

Dále se můžete nechat zlákat a vykoupat se na jedné ze dvou místních malých pláží, na kterých obvykle bývá pouze pár návštěvníků a možná na Vás díky domkům s modrými okenicemi dýchne i odsud velmi vzdálená tradični řecká atmosféra. Po večeři se pak můžete projít po promenádě a dostanete se až k přírodním bazénům ve skále naplněných slanou vodou Atlantiku.

Ubytovat se zde můžete v soukromí krásné vilky Agaete Beach House, v příjemném lázeňském Hotelu Puerto de las Nieves nebo pak v Hotelu El Cabo.

Údolí Valle de Agaete

Z centra vesnice Agaete je velice snadné se do údolí dostat. Vydejte se po silnici směrem nahoru a brzy se Vám otevře nádherná přírodní scenérie. Svěží údolí plné vegetace a zeleně ohraničené kolem dokola vysokými horami. Pouze místy je zelená barva přerušena bílými domky jejichž shluky tvoří pouze pár malých osad jako San Pedro, Berrazales a San Isidro, doslova zaklíněné do sráně.

Údajně se jedná o jediné místo v Evropě, kde se pěstuje káva, z dalších plodin pěstovaných na místních farmách pak můžeme jmenovat nutričně velmi bohaté avokádo a mango, dále pak vinnou révu a všudypřítomné pomeranče, jejichž vůně Vás bude doprovázet na každém kroku.

Po několika kilometrech je silnice ukončena a dále už můžete pokračovat pouze pěšky. Malinký pohádkový hotýlek Las Longueras či sousední vilky La Mareta jsou strategickým místem pro pěší turisty. Výlety údolím Vás zavedou do národního parku Tamadaba, do osady El Hornillo nebo do rokle Juncal. Návod od nás dostanete na informační schůzce.