Horská vesnice Artenara

pro milovníky hor, krásných výhledů, pěších túr a klidu

Se svojí nadmořskou výškou 1270 m.n.m. je vesnice Artenara nejvyšší položenou vesnicí na Gran Canaria. Téměř 80% rozlohy regionu vesnice Artenara připadá na různá chráněná přírodní prostředí. Místo je tedy perfektní pro ty, kteří by chtěli svou dovolenou strávit ve spojení s přírodou s možností spousty pěších túr.

Historie vesnice Artenara se datuje již do prehispánského období, kdy byla pravděpodobně důležitým distriktem království (guanartematu) Agáldar. Vesnice Artenara je překvapivě plná důkazů těchto prehispánských dob až dodnes. Typickým příkladem jsou jeskynní domy – typické obydlí původních domorodých obyvatel. Výborné isotermické vlastnosti totiž v jeskyních udržují stálou teplotu během celého roku kolem 19 stupňů Celsia.

V nadmořské výšce vesnice Artenara jsou teplotní extrémy mnohem znatelnější, než při pobřeží. Léta jsou teplejší a zimy naopak chladnější. Proto obyvatelé vesnice Artenara využívají tyto izolační vlastnosti jeskyní až dodnes. Pokud Vás nějaký obyvatel vesnice Artenara pozve do svého obydlí, s největší pravděpodobností část jeho domu bude tvořena jeskyní (např. ložnice).

Pokud takového štěstí mít nebudete a nikdo Vás do domácnosti nepozve, nezoufejte. Navštivte místní muzeum jeskynních domů. Najdete ho, pokud půjdete od kostela k restauraci Restaurante de Esquina a potom po silnici s úžasnými výhledy. Je otevřeno zdarma a vy se zde dozvíte, jak v minulosti obyčejní lidé ve vesnici Artenara žili.

Na náměstí vesnice Artenara najdete krásný kostel sv. Matyáše Apoštola. Původní kostel byl postaven na počátku 17. stolení, ale současná stavba je z roku 1870 a kostelní věže až z poloviny 20. století.

Vesnice Artenara se nechlubí pouze jednou stavbou náboženského charakteru. Další, a mnohem zajímavější, je jeskynní svatyně Panny Marie z Jeskyně – kaple vytesaná v 17. století do skály, která hostí záhadnou ikonu Panny Marie (viz fotogalerie).

Přestoře vesnice Artenara nabízí krásné výhledy odkudkoli, našli byste zde několik vyhlídek, ze kterých jsou výhledy ještě umocněné. Jedna z nich je zasvěcena španělskému spisovateli Miguel de Unamuno a další – Mirador de Cristo (Kristova vyhlídka) zase nápadně připomíná tu, co znáte z Rio de Janeira.

Pěší túry
Vesnice Artenara je rájem milovníků pěších túr. V turistickém info centru (v muzeu jeskynních domů) Vám dají mapu s celkem 9 pěšími stezkami. My jsem vyzkoušeli tyto dvě: Cruz de Tejeda – Artenara and Artenara (Tamadaba) – Agaete.

Vesnice Artenara je vybavena několika restauracemi/kavárnami, jeskynní restaurací, supermarketem, benzínovou stanicí, turistickým centrem a autobusovou zastávkou (cca 2 autobusy denně se spojením Artenara – Teror – Las Palmas).