Tejeda – horská vesnice

pro milovníky hor, pěších výletů a klidu

Pokud pro Vás není bezpodmínečně nutné trávit dovolenou v bezprostřední blízkosti pláže a dáváte přednost aktivnímu odpočinku v podobě vysokohorských túr v absolutním klidu a daleko od městského shonu, pak je vesnice Tejeda to pravé místo pro Vás.

Tradiční horská vesnice Tejeda je majestátně položena na úpatí starého vyhaslého vulkánu ve výšce asi 1050 metrů nad mořem. Pouze několik málo dalších vesnic na ostrově jí konkuruje z hlediska nadmořské výšky.

Ať již se nacházíte v samotném  v centru vesnice Tejeda, či kdekoliv v jejím okolí, vždy se Vám budou nabízet úchvatné, dechberoucí výhledy na okolní horskou krajinu a hlavně pak dva ohromné kamenné útvary záhadně spjaté s místní dávnou mytologií původních guančských obyvatel. Vyšší z nich (cca 1800 m) je Roque Nublo, nižší se jmenuje Roque Bentayga (cca 1400 m). K oběma můžete vyrazit v rámci náročnějších pěších výletů přímo z Tejedy, nebo zvolit jednodušší variantu a přiblížit se nejprve autem a posledních cca 40 minut zdolat pěšky.

Vzhled okolní krajiny, obzvláště v zimním období, zkrášlují tisíce mandloňí, které v zimě zahalí okolní krajinu svými růžovo-bílými květy. Mandle jsou, a hlavně dříve byly, hlavním zdrojem místních příjmů. Máte-li rádi víno, ochutnejte zdejší, tejedské. Je sice dražší než obyčejná španělská vína, ale pěstováno stále ještě tradičním způsobem na místní úrodné vulkanické půdě.

Vesnice Tejeda nabízí veškeré základní vybavení, které obvykle na dovolené potřebujete. Najdete zde taverny, restaurace a kavárny s krásným výhledem, cukrárnu, která každý den peče přibližně 40 druhů mandlových cukrovinek, supermarket, banku, obchody se suvenýry, informační centrum, mini galerii, muzeum lidových tradic, muzeum léčivých rostlin (vstupné do obou muzei celkem 3e, v ceně šálek čaje z místních bylinek), lékařské centrum, benzínovou pumpu a v letních měsících i veřejný bazén.

Odpočiňte si v klidu pohodlných apartmánů El Almendro, a kochejte se výhledem na okolní krajinu. K moři se odtud dostanete autem během cca 1 hodiny. Z vesnice Tejeda je možné cestovat i autobusem (obvykle 2-3 spoje denně).