Vesnice Teror

pro milovníky poutních míst, kulturních památek, přírody, pěších výletů a klidu

Malebná vesnice Teror (nebo chcete-li městečko) s přibližně 12 000 obyvateli a leží v nadmořské výšce 745 metrů nad mořem. Pokud jste Teror ještě nikdy nenavštívili, doporučíme Vám ho hned ze tří následujících důvodů:

Díky tomu, že se zde na konci 15. století objevila ikona Panny Marie, stalo se místo nejdůležitějším náboženským centrem kanárských ostrovů.

Vesnice Teror se pyšní nejlépe dochovaným historickým centrem na Gran Canaria na ochranu této architektonické jedinečnosti bylo centrum městečka prohlášeno roku 1979 historicko-uměleckým celkem.

Třetím důvodem je pak nádherná příroda, ve které se vesnice Teror nachází a krásné výhledy ať již přímo z centra vesnice, anebo z některé z nesčetných turistických stezek, které místem procházejí.

Nejlepším dnem v roce pro návštěvu vesnice Teror je 8. září, protože podle legendy právě v tento den se zde roku 1481 objevila ikona Panny Marie na borovici, která kdysi stávala na místě dnešního náměstí před bazilikou.

Kostel Panny Marie z Borovice byl původně založen již roku 1514, kdy byla na místě objevení ikony postavena malá kaplička. Na počátku 17. století bylo místo chrámu díky nestálému podloží pozměněno a byla vystavěna jeho charakteristická žlutá věž, která je jedinou částí z této historické etapy kostela, která se dochovala až do dneška. Současná bazilika pochází z 18. století a byla vystavěná v neoklasickém stylu.

Další důležitou stavbou v centru je bikupský palác za bazilikou, který slouží částečně jako letní rezidence kanárských biskupů a částečně jako kulturní dům a místo konání výstav.

Vesnice Teror nabízí dále dvě zajímavá muzea. Na náměstí před bazilikou Vás určitě zaujme dům-muzeum ochránců Panny Marie (Casa Museo de los Patronos de la Virgen). Vstupné 3 € se rozhodně vyplatí obětovat, jelikož navštívíte šlechtický dům ve kterém od 16. století žila rodina Manrique de Lara, náležející k jednomu z nejstarších španělských šlechtických rodů, jehož rodokmen je prokázán až do 7.století.

Druhým muzem je pak muzeum krásných zdobených kostýmů ikony Panny Marie, do kterých je ikona převlékána. Muzeum se nachází v zadní části budovy baziliky a vstupné činí 1,50 €.

Dalším místem, které byste v Teroru určitě neměli opominout je klášter řádu sester Dominikánek. Najdete ho asi po 10 minutách chůze z historického centra (je možné přijet i autem). Přesto, že klášter nemá tak dlouhou historii jako bazilika v centru, jedná se o architektonický skvost z 20. let minulého století. Pokud budete mít štěstí, pak Vás sestry vpustí dovnitř, v opačném případě ho budete moci obdivovat pouze zvenku.

Pokud máte rádi pěší výlety, vydejte se kolem dominikánského kláštera dále. Asi po 5 dalších minutách chůze objevíte vstup do usedlosti Osorio. Usedlost původně patřící šlechtické rodině Manrique de Lara je v současnosti provozována státem, vstupné je zdarma a prochází zde několik turistických stezek. V centru ranče pak najdete stavbu z jedné poloviny v původním tradičním kanárském stylu s dřevěnými balkony a z druhé poloviny v koloniálním anglickém stylu, pocházející z první poloviny 19. století.